Ferat slaví 35 let od svého založení a vystupování na festivalech se nebrání

 

19. 5. 2022

 

 

Magda Šotolová

Ferat / foto: Dan Krob, poskytnuto kapelou Ferat

Plzeňská thrashmetalová legenda Ferat oslaví na Basinfirefestu třicet pět let od svého založení. O odpovědi na naše zvídavé otázky se rovným dílem podělili současní aktivní členové – tedy Marcel “Šaman“ Persy (zpěv), Daniel Krob (kytara), Radek Kroc (kytara), Roman Velinov (basová kytara) a Alan Reisich (bicí).

Na začátku rozhovoru budeme vzpomínat. Vraťme se o pět let nazpět, kdy jste se rozhodli uspořádat oslavu třiceti let od založení Feratu. Kdo s tím nápadem přišel, jak celá ta akce vznikala?
Roman: Byl to nápad našeho kamaráda Pavla Lebedy, který pořádal koncerty v Přeštické stodole a napadlo ho, že by mohl Ferat udělat ke třiceti letům velký vzpomínkový koncert. Všechny nás pak obvolal a zeptal se, jestli bychom do toho šli… no a nás ten nápad zaujal. Pavel je kamioňák a měl představu, že se kapela jednou sejde, a že písničky zahrajeme jako před třiceti lety. Jeho naivní představa se bohužel nevyplnila. Museli jsme si po třiceti letech dát několik dlouhých zkoušek, abychom si ty skladby oživili v paměti a nakonec to na sto procent zvládli.

Jak dlouho jste před koncertem v Šeříkovce zkoušeli?
Marcel: Minimálně tři měsíce jsme se scházeli ve zkušebně a intenzivně jsme zkoušeli. Bylo to tak dvanáct až šestnáct zkoušek po čtyřech hodinách.

Jak jste si pak užili samotnou atmosféru koncertu? Na jeho konci se situace na pódiu změnila v jeden velký, bláznivý happening, fanoušci byli nadšení…
Radek: Užili jsme si to úplně parádně, byl to strašný masakr. Potkali jsme tam plno kamarádů a fanoušků, které jsme znali před třiceti lety, a všichni jsme si pak zazpívali na pódiu feraťácké pecky.

Bylo rozhodnutí odehrát čtrnáct dní po Šeříkovce další koncert v Přeštické stodole ovlivněno pozitivní náladou výročního koncertu?
Daniel: Ten koncert jsme neplánovali a mysleli jsme si, že Šeříkovka bude prvním a zároveň posledním koncertem oslav třiceti let Feratu. Pak bohužel naše kapela Kreyson Memorial ze zdravotních důvodů jednoho člena nemohla hrát, a tak Pavel Lebeda vymyslel, aby znovu zahrál Ferat… no a my jsme na to přistoupili, protože jsme to brali jako poděkování pořadatelům, kteří nám organizovali oslavu: poděkování Pavlovi Lebedovi a Honzovi Rampichovi.

A nebyli nebo nejste v pokušení činnost Feratu obnovit? Z reakcí fanoušků je zřejmé, že repertoár Feratu je stále aktuální a má co nabídnout…
Alan: Obnovit regulérní provoz kapely Ferat se nechystáme. Ale případně bychom se jednorázovým vystoupením na festivalech nebránili. Je pravda, že si nás fanoušci u pořadatelů vyžádali, a tak se jim snažíme jít naproti.

Ferat / foto: Dan Krob, poskytnuto kapelou Ferat

Impuls k oslavě pětatřiceti let od založení Feratu na letošním Basinfirefestu vyšel od pořadatelů?
Marcel: Ano, stoprocentně, ten požadavek vyšel už před třemi lety před koronou. Měli jsme zahrát na Basinfirefestu… ale ten se nakonec neuskutečnil. Letos nám znovu pořadatelé nabídli vystoupení a my jsme to vzali jako výzvu k výročí pětatřiceti let.

V jaké sestavě na Basinu vystoupíte? Dá se opět očekávat defilé většiny bývalých členů kapely?
Roman: Požadavek pořadatelů byl zahrát na Basinfirefestu jako „starej Ferat MK1“, kde je obsazení Marcel Šaman, Alan Reisich, Roman Velinov, Radek Kroc a Daniel Krob. To nám dávalo smysl, ale defilé bývalých členů kapely Ferat se už nebude nikdy opakovat. Šeříkovka byla velmi výjimečná akce.

Prozradíte, co mohou fanoušci očekávat na vašem setlistu?
Radek: Myslím, že budou fanoušci spokojeni, protože uslyší největší nářezy „starýho Feratu MK1“ s Marcelem za mikrofonem.

Neplánujete reedici některého z úspěšných alb Feratu?
Roman: Reedice určitě nechystáme, ale teď budeme tak trochu tajemní… možná se něco chystá, přátelé… hihi…

Děkujeme všem za rozhovor a napjatě očekáváme odhalení tajemství! Na shledanou ve Spáleném Poříčí!

Otázky kladla: Magda Šotolová, foto: Daniel Krob, poskytnuto kapelou Ferat

FERAT na Basinfirefestu oslaví 35 let. Vstupenky k dostání na Sparkshopu!

Legendární plzeňský krvesaj FERAT vystoupí na Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí v kompletní historické sestavě a oslaví 35 let od svého vzniku!

Vstupenky v prodeji za speciální cenu na Sparkshopu!

Kapela, jejíž kořeny sahají až do roku 1985, v říjnu 2017 oslavila v Šeříkovce 30 let od svého vzniku. Šlo o unikátní vystoupení v kompletní historické sestavě a zároveň to byl první i poslední takovýto koncert. Tedy měl být. Až dodnes. FERAT se totiž minimálně ještě jednou na pódiu ukáží. Letos na Basinfirefestu!

Prosby fanoušků po skvělém vystoupení v Šeříkovce, že si ještě jednou přejí slyšet písně FERATu z 80. a 90. let, nebraly konce. Nakonec se podařilo s kultovní heavy, později thrashmetalovou kapelou, domluvit ještě na jedné rozlučce - respektive oslavě jejího života.

Na letošním Basinu tak pod plachtou FERAT pravděpodobně definitivně naposledy uvidíte společně hrát původního zpěváka Marcela Persyho Šamana, kytaristy Daniela Kroba a Radka Kroce, basáka Romana Velinova a bubeníka Alana Reisicha. Těšte se, bude na co vzpomínat!

Basinfirefest letos proběhne ve Spáleném Poříčí od 23. do 26. června. Hlavními hvězdami jsou britské legendy SAXON, které doplní velmi nabušená sestava kapel: BLIND GUARDIANJINJEREPICASYMPHONY XFROG LEAPSODOMMOONSPELL a řádka dalších!


Ferat oslaví v Šeříkovce státní svátek...

Ferat – legendární kapela z Plzně, kterou prošla plejáda výborných a dnes známých muzikantů. 28.10. Šeříkovka v Plzni zažije jednorázový koncert, na které se sejdou staří členové kapely. Jako hosta si pozvali své souputníky tehdejší doby – stále aktivní Fatu Morganu. Scházím se s Danem Krobem, aby nám o akci řekl něco více.

Ahoj Dane, takže hned na úvod, koho tam můžeme čekat? Kdo z vás přislíbil účast?
Účast přislíbil a na zkoušky už jezdí téměř všichni: Marcel Persy Šaman, Roman Velinov, Ota Husák, Daniel Krob, Michal Pošvář, Radek Reddy Kroc, Alan Reisich, Leoš Válka, Martin Ruttner, Dana Jelínková.

Daniel a Marcel


Daniel a Marcel

Kde vznikla myšlenka sehnat všechny staré členy a uspořádat ojedinělý koncert?
Tahle myšlenka je stará víc jak rok. Bubeník Alan společně s kytaristou Otou o tomto koncertu přemýšleli už při koncertech trashmetalového Feratu. Setkaváli se často s prosbou fanoušků, kteří si přáli slyšet znovu písně Feratu z osmdesátých a devadesátých let. A nejlépe v původní sestavě. Proto se tím také začali letos na jaře zabývat, všechny nás obvolali a my jsme šli s nima do toho. Hodně nám pomáhá Pavel Lebeda, který se stará o technické a manažerské zázemí. Také zajištuje plakáty, dopravu na zkoušky a plno dalších věcí pro kapelu.

Alan


Alan

Půjde opravdu o jeden koncert, nebo v případě zájmu je možnost dalších vystoupení?
Vystoupení v Šeříkovce je koncipováno jako unikátní a vlastně v této kompletní sestavě to bude zároveň první i poslední koncert. Dát dohromady tolik lidí, aktivních muzikantů a ještě když každý bydlí v jiném městě od Karlových Varů přes Plzeň až po Prahu není jednoduché. Máme docela nabitý playlist, a je potřeba, aby jsme si písničky po tolika letech znovu oživili a dostali do ruky. Co se týká nějakého dalšího koncertu tak je to teoreticky reálné “Nikdy neříkej nikdy”. Pokud si nás v budoucnu pořadatelé objednají na festival tak je možné že Ferat přijede.

Leoš


Leoš

Byl problém přesvědčit někoho, nebo všichni oslovení reagovali pozitivně?
Všichni reagovali velmi pozitivně a těšíme se, že se v Šeříkovce všichni sejdeme na jednom pódiu Tak jak to bylo před dávnými dobami, kdy jsme jako Ferat v Šeříkovce absolvovali hudební předávky. Tento záznam je i na YouTube.

Zkoušíte? Jak vám to hraje po tolika letech?
Začali jsme zkoušet v sestavě Marcel, Alan, Roman a já. První zkouška byla jen zahřívací a na ní jsme se ujistili, že nám to ještě jde. Na první zkoušce byl taky basák Martin a kytarista Leoš, který vše fotograficky zdokumentoval. Alan je skvělým bubenickým motorem a kapelu drží perfektně pohromadě. Teď už zkoušíme každou neděli a střídáme různé sestavy v takovém složení jak Ferat dříve fungoval.

Martin


Martin

Můžeš prozradit, jaké skladby na vystoupení zazní? Půjde o ucelený průřez existencí Ferat, nebo jen o některou etapu?
Půjde stoprocentně o celkový průřez tvorby Feratu. Zazní písně jako Noční příběh, Lesní muž, Samota, Hamty, Metalová dívka, Dracula, Vem si mě s sebou, Televizní zpracování, Brácha Rainhold,Toluen, Warninhg you a další ... je to kolem 20 písniček. Připravujeme dokonce i Lásky stárnou a Orion s Danou Jelínkovou.

Jaký časový prostor Ferat dostane?
Vypadá to tak že to bude kolem 2 hod. Samozřejmě je možné, že se některé skladby protáhnou, ale to záleží na fanoušcích, jestli si s námi zazpívají a podpoří refrény.

OtaOta

Přece jen jste se rozprchli do různých kapel a žánrů – jestli pak zafungovala chemie mezi vámi? Atmosféra je příznivá??
Atmosféra je úplně skvělá, jako by to ani nebylo 30 let, všichni jsou takoví, jakými byli za mlada. Panuje zde kamarádská atmosféra přesně taková jaká ve Feratu to vždy panovala.

Jaký ty máš osobní pocit ze zkoušek?
Jsem nadšený a vždy, při každé písni kterou hrajeme mě překvapuje jak nám to tehdy skvěle hrálo a jak byl Ferat progresivní. Dokonce bych řekl, že některé nové kapely začaly hrát tak jak my jsme hráli před 30 lety.

Reddy


Reddy

Pozvali jste si Fatu, proč právě tahle kapela?
Fata morgána je v podstatě taková alma mater kapely Ferat. O tom by mohl povídat Roman, který byl kapelníkem Feratu a stál společně s Otou, Michalem a Marcelem u jeho zrodu poté co odešli od tehdejší Faty Morgany a založili Ferat. Fata Morgana má proto historicky velmi blízko k Feratu a je skvělé že v rámci vzpomínkového, výroční ho a posledního koncertu s námi zahraje.

Už víte, od kolika celý cirkus začne?
Začátek bude ve 20 hod, kdy Fata odstartuje svůj set. Moderátorem večera bude Petr Korál. Po malé přestavbě kolem 21 hod pak přijdede Ferat a vysaje všem krev....haha

Teď otázka na tebe, jak bylo nebo je složité vyměnit kytarové party z Kreyson Memorial za rychlejší „kvapík“ Feratu?
Hezká otázka děkuji. Už po první zkoušce jsem si opět uvědomil, že jsem na kvapíku vyrůstal a formoval svojí rockovou kytarovou hru. Proti Kreyson Memorial je Ferat stylově trochu tvrdší a bude to obrovská jízda. Je to dost podobné jako když jsem hrál v Arakainu. Posluchači, kteří si Ferat pamatují ví o čem mluvím a ti co Ferat uslyší prvně živě v Šeříkovce budou jistě mile překvapeni.

Roman


Roman

Co vzkážete našim čtenářům??
Rád bych společně s celou partou Ferat posluchačům vzkázal ať si přijdou 28.10. do Šeříkovky užít jedinečný hudební večer k 30. výročí založení plzeňské kapely Ferat.

Tak nasedej....s Feratem uháněj.

Daniel

 

Daniel


Ferat si chystá svůj vlastní pohřeb

Kdesi v zákulisí v hlavách bývalých i současných členů metalového Feratu, který dosáhl svého zenitu v 90.letech, dozrál nápad, který jim rozezněl pohřební zvony. Letos to je 30 let od vzniku Feratu a rok 2017 bude bude vytesán i na jejich náhrobním kameni. Oslava narozenin a zároveň i pohřební mejdan bude však ve velkém stylu, kde nikdo slzet nebude. Mám před sebou bubeníka Feratu Alana Reisicha a manažera Pavla Lebedu a budu si s nimi povídat o tom, co se tedy vlastně odehraje.

Tak kluci, proč jste se rozhodli, tak jak jste se rozhodli, že koncert k 30.výročí bude vlastně i ten váš poslední pod plachtou FERAT?
Alan: Každý z nás je stále sktivním muzikantem a všichni fungujeme i v jiných kapelách. Tak ten důvod je nedostatek času. I když se s klukama vídáme, Ferat jako kapela se od 90.let prakticky nesešel.

Říkáš, že jste se jako kapela nedokázali sejít. Ferat ale za poslední rok přece odehrál několik vystoupení.
Alan: Ano! To ale s původní tvorbou nemělo společného vůbec nic. Fanoušci, kteří na nás přišli, očekávali starý Ferat a písničky, které znali. My jsme jim to splnit nedokázali, tak odcházeli zklamáni. Právě ta odlišnost tvorby od původního Feratu dala podnět ke vzniku nového seskupení v úplně jiném kabátu, kde z nás vlastně funguje jen Ota Husák. Ta kapela se jmenuje Hi- Flay.

20527485 10207238471559251 906161882 n

Aha! A co tedy chystáte na rozloučenou?
Pavel: V sobotu 28.10. ve Velkém sále v Šeříkovce vystoupí Ferat v původní sestavě i se zpěvákem Marcelem Persym Šamanem. Bude to vzpomínkový koncert ke 30 letům skupiny a zároveň i poslední. Zazní tady všechny známé fláky Feratu a doufám, že tak konečně splníme přání našich fans, kteří si je přáli v minulém roce slyšet. Bohužel v poslední době hrála kapela tak odlišnou hudbu,že prostě nebylo možné to fanouškům dát. Proto vlastně padlo tohle rozhodnutí,udělat takový mejdan na rozloučenou jak pro nás, tak i pro fanoušky. Slibuji, že to nebude na ukulele někde u táboráku, ale v plné palbě v Šeříkovce!

A na co se tam tedy máme těšit?
Alan: Tak určitě na Marcela Šamana a stejně tak i na všechny členy Feratu v jeho historii,kteří již účast přislíbili. Zahrajeme všechny známé písničky postupně tak, jak vznikaly a hrát je budou právě ti muzikanti,co je v té době hrávali. Bude to tedy průřez celou érou kapely až do našeho „trashového období“. Celý večer odmoderuje Petr Korál z rádia Beat, který si s Marcelem jednu písničku také zazpívá. Fanoušci uslyší písničky jako je třeba Metalová holka, Hamty hamty nebo Brácha.

Budete mít i hosty. Kdo tedy ještě vystoupí?
Alan: Právě z důvodů, že celý večer proběhne v retro stylu 90.let, tak zahrají nám blízké party jako je FATA MORGANA a SAPON. Právě s nimi jsme v té době nejčastěji vystupovali. Když nad tím tak přemýšlím, je vlastně zázrak,že se všichni dokážeme díky našim hudebním aktivitám v jeden čas sejít. Nemůžeme plánovat do budoucna další koncerty a proto tenhle bude vyjímečný a poslední.

20543151 10207238469439198 296787394 o

Takže celá osnova tohoto „mejdla“ bude jaká?
Pavel: Celý večer odpálí kapela Sapon, pro který to bude jeden z prvních koncertů po letech stagnace. Po nich předvede svoji show Fata Morgana. Nakonec vystoupí Ferat postupně tak, jak šel čas a jak přicházeli a odcházeli všichni členové kapely.Jsou to jmenovitě-Marcel Persy Šaman, Alan Reisich, Michal Pošvář, Martin Ruttner, Roman Velinov, Ota Husák, Radek Kroc, Dan Krob, Leoš Válka a Dana Jelínková.

Kdo tedy nebude 28.10. v plzeňské Šeříkovce, podobný nášup už nezažije. Je to tak?
Alan: Přeně tak! Prostě, kdo chce naposledy vidět a zažít Ferat s Marcelem Šamanem a prožít s námi znovu 90.léta, má jedinou a poslední příležitast právě tady v Šeříkovce

Pavel: Vše máme na našem Facebooku a lze tam najít veškeré informace

Díky za rohovor kluci a přeji vám hodně lidí před podiem a budu vám držet palce, aby se vám tam nic nepodělalo a všechny jste tam rozsekali! Já tam určitě budu!

Pro Rockapalace Šošon

20562147 10207238468599177 69218769 n.gif


poptávka koncertu

FERAT KONTAKT

+420 608 025 014

ferat-band@seznam.cz